V nasledujúcich odsekoch sa spoločne vydáme na cestu históriou hazardnej zábavy na území už terajšej Slovenskej republiky. Nie náhodou sme v predchádzajúcej vete použili slovné spojenie „už terajšej,“ pretože v rámci nášho spoločného putovania začneme v časoch, kedy Slovensko bolo ešte súčasťou Sovietskej únie.

Online hazardné hry na Slovensku

Slovenský hazard do roku 2000

Na to, aby sme komplexne zdokumentovali počiatky a následný vývoj hazardných hier na území Slovenska sa musíme pozrieť do čias, kedy Slovensko bolo ešte stále súčasťou Československa, aj preto je relevantné, ako prvý časový údaj v rámci príslušného článku zmieniť rok 1948, v ktorom bola založená úplne prvá lotéria a stávková kancelária na území Československa (lokalizovaná na území terajšieho Česka). Jednalo sa o spoločnosť Sazka.

Do roku 1989 bolo na území Československa ilegálne prevádzkovať akékoľvek hazardné zariadenia, jedinou výnimkou boli regionálne lotérie. Ako sa blížil rok 1987 a s ním aj pomaly rozpad Sovietskej únie, nariadenia sa uvoľňovali viac a viac a samozrejme, tieto uvoľnenia bolo možné pocítiť, aj v rámci hazardného priemyslu.

Kasína, stávkovanie na horské dostihy a tradičné športové stávkovanie sa začali po území Československa postupne legalizovať. Samozrejme, že v tej dobe sa malo jednať o finančnú páku zo strany štátu, ktorá mala pomôcť s upadajúcou ekonomickou situáciou komunizmu.

Americké kasíno na Slovensku? Výlučne pre turistov?

V Slovensku, ktoré zmietal komunistický režim neboli žiadne kasína. Napriek tomu, sa v roku 1988 americká spoločnosť Sun Gold Developments International Corporation pokúsila o vybudovanie kasína na tomto území, avšak Československo sa stihlo rozpadnúť pred tým, ako sa projekt vôbec začal realizovať.

Zaujímavosťou ostáva, že aj keby sa kasíno podarilo postaviť a následne otvoriť, bolo by prístupné iba turistom a miestny, vtedy československí občania by do neho samozrejme nemali legálny prístup. Niečo podobné sme mohli pozorovať v rovnakom období na území bývalej Juhoslávie.

Hazardné hry na Slovensku - hry a online kasína

Slovenský hazard po roku 2000

Píše sa rok 2005 a Slovensko oficiálne legalizuje online hazard. Jednalo sa o monopol štátneho prevádzkovateľa lotérií TIPOS (výnimku tvorili len online športové stávky). TIPOS však nedokázal prilákať veľa hráčov a väčšina ľudí skutočne radšej hrala na nelicencovaných zahraničných stránkach s online hazardom. Online kasína sú na Slovensku legálne od roku 2019 podľa zákona č. 30/2019 o hazardných hrách, ktorý nahradil zákon č. 171/2005 o hazardných hrách.

Zmienený zákon je aj súčasným hlavným právnym predpisom o hazardných hrách. Online kasínové hazardné hry sú na Slovensku skutočne legálne od roku 2005. Do roku 2019 bol však online kasínový hazard monopolom spoločnosti TIPOS a súkromné ​​spoločnosti nemohli získať licencie na online kasíno.

Príslušný zákon nanovo definuje typy miest a prevádzkovateľov, ktorí majú nárok na slovenskú licenciu na prevádzkovanie hazardných hier ako aj licenčné podmienky a požiadavky. Každé novovytvorené kasíno musí mať finančnú záruku minimálne 500-tisíc EUR a musí mať základné imanie minimálne 1 659 600 EUR.

Aj keď z dôvodu vysokej (22 %) dane z online kasín len veľmi málo veľkých online kasín získalo slovenskú licenciu na hazardné hry. Menovite sa jedná o SYNOTtip, DOXXbet, Niké, Fortuna a spoločnosť Tipsport. V skutočnosti bola sadzba dane z online hazardu pôvodne vyššia a pohybovala sa na úrovni 27 %, ale pri takto vysoko nastavenej sadzbe, jednoducho nikto nežiadal o licenciu. Dôsledkom bolo zníženie do spomínanej 22 % výšky dane, čo je stále vysoká hodnota aj v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami.

Poker je legálny na Slovensku od roku 1993, avšak až od januára 2010 sú legálne aj samostatné pokrové kluby a od roku je legálny už aj online Poker na Slovensku, podľa novely zákona o hazardných hrách.

Do roku 2019 rozhodovalo o licenciách pre hazard Ministerstvo financií Slovenskej republiky. So zmenou zákona a s nárastom hazardných príležitostí, Slovenska republika konala zriadením špeciálneho orgánu, určeného na dozor nad hazardom. Jedná sa o Úrad pre reguláciu hazardných hier (UHHS), ktorý funkčne vstúpil do platnosti 1. marca 2019. V súčasnosti výlučne tento orgán môže vydať licenciu na prevádzku hazardu na území Slovenskej republiky.

V decembri roku 2019 po zavedení nových zákonov, sa podarilo hazardnej spoločnosti DOXXbet ako vôbec úplne prvej na Slovensku (s výnimkou eTipos kasína, ktoré už bolo v prevádzke už dlhú dobu) spustiť svoje online kasíno. Na začiatku boli dostupné iba demo hry, teda hry, pri ktorých ste nemohli vkladať peniaze, no v súčasnosti je možná hra zadarmo ako aj hra o skutočné peniaze.

V januári 2020 hazardné spoločnosti Tipsport a Fortuna spúšťajú svoje online kasína. O deň neskôr, teda 16. januára spúšťa online kasíno aj spoločnosť Synot – SYNOTtip casino a o týždeň neskôr, 23. januára spúšťa svoje online kasíno, aj posledný licencovaný poskytovateľ hazardných hier - spoločnosť Niké.

V roku 2020 celý svet postihla pandémia COVID-19 a jej dôsledky sa prejavili vo všetky priemyselných odvetviach, a preto ani hazardný priemysel nebol žiadnou výnimkou. V polovici roku 2020 informovali Minsiterstvo Financií Slovenskej republiky, že stávkové kancelárie zaznamenali až 60 % pokles príjmov, v dôsledku pandémie.

Kamenné herne, kasína, akékoľvek spoločenské priestory, ktoré disponujú možnosťami na hazardnú hru, boli jednoducho neprístupné. Na druhú stranu, treba si uvedomiť potenciál a možný „boom,“ aký zažili online kasína a online stávkovanie.

Svetový hazard a Slovenská republika

V mnohých kasínach po celom svete sú pokrové turnaje veľmi obľúbené. V roku 2011 prišla World Poker Tour (najväčšia a najprestížnejšia pokrová séria turnajov) aj do hlavného mesta Slovenska - Bratislavy. Turnaj vyhral hráč z Wales, Roberto Romanello. Roberto si v Bratislave za prvé miesto prišiel na slušnú výhru vo výške 140 685 EUR.

Veríme, že vás táto prechádzka históriou slovenského hazardu zaujala, možno aj naučila niečo nové a čo si všetci spoločne môžeme želať do budúcna, sú lepšie podmienky pre hráčov v každom ohľade. Pokiaľ lepšie podmienky znamenajú viac kasín, nech je tomu tak, pokiaľ lepšie podmienky budú znamenať, absolútne vyhľadenie kasín na Slovensku, kľudne vezmeme aj tú alternatívu.